Vylučovacia sústava
Močové cesty sa skladajú z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej trubice. Prebytočné množstvo vody je, ako tekutý odpad prefiltrovaný obličkami a vylučovaný močom. Nadmerné užívanie soli spôsobuje zadržiavanie vody a oslabuje tým činnosť obličiek. Ich nesprávna funkcia sa potom najčastejšie prejavuje problémami v oblasti bedrovej chrbtice, kolenách a kĺbov.
Zdravé vylučovanie
Z tela sa vylučujú tri hlavné odpadové látky: moč, stolica a pot. Zdravé vylučovanie hrubým črevom je základným faktorom správnej činnosti vata dóše, vylučovanie moču je regulované pitta dóšou a za proces potenia je zodpovedná kapha dóša. Ďalšie jemnejšie odpadové produkty predstavujú výlučky očí, nosa, úst, uší a reprodukčných orgánov. Úplne najjemnejšia forma odpadových látok vzniká potom v dôsledku bunkového metabolizmu.
Ajurvédska medicína venuje veľkú pozornosť dobrému a pravidelnému vylučovaniu, pretože mnoho psychosomatických porúch má svoj pôvod v príliš znečistenom hrubom čreve. Práve tam sa odohráva záverečná fáza tráviaceho procesu, kedy sa do tela vstrebáva pránická energia uvoľnená z každodennej stravy. Tiež tekutina je vstrebávaná hrubým črevom a prostredníctvom obličiek a močového mechúra potom vylučovaná z tela v podobe moču. Pravidelná očista a správna funkcia hrubého čreva a obličiek je preto veľmi dôležitá pre dobré telesné zdravie, duševnú rovnováhu a optimistický pocit zo života.